Видове дървесина за производство на паркет
1. Дъб
У нас се срещат следните дъбови видове – цер, благун, зимен дъб, летен дъб и други. Беловината е тясна с жълтиникав цвят. Дървесината е кръгопореста. Съсъхва и набъбва умерено.
2. Цер
Церът е широколистно листопадно дърво със силно развита коренова система, която прониква дълбоко в земята. Кората му е много характерна, сиво-черна на цвят и дълбоко и грубо напукана. Подобно на останалите видове дъбове се развива най-добре върху дълбоките и плодородни почви. Дървесината му е твърда и тежка. Тя е сравнително нетрайна и има характерна неприятна миризма. В България церът расте до 1200 м надморска височина и най-често навлиза в състава на смесени широколистни гори. Дървесината оставена на открито се разрушава бързо, но поставена във вода и влажна земя е много трайна и пригодна за дървени постройки върху влажни терени. Цепи се неправилно.
3. Бук
От всички наши дървесни видове букът има най-голямо разпространение. Буковата дървесина е червеникаво бяла. Сега – след въвеждането на попарването, тя е една от най-ценните дървесини и намира широко приложение. У нас се срещат два вида: обикновен бук и източен бук.
4. Ясен
У нас растат три вида ясен – обикновен (планински), мъждрян и полски (лонгозки). Дървесината има жълтеникаво – бял до червеникаво-бял цвят. Дървесината на ясена се използва също и за изработване на дръжки за различни инструменти. Стволът му е прав, покрит с гладка жълтеникава или сивожълта кора.